Kérdése van? Hívjon minket! +36 20 491 1317

blog

Néhány érdekesség a halottak napja kapcsán – innen-onnan

2017.10.30 14:28

Híresek gyásza
Sokak számára ismert, milyen legendás, nagy szerelem fűzte össze a két színészóriást: Ruttkai Évát és Latinovits Zoltánt. Aztán a halál elválasztotta egymástól ezt a két embert. Ruttkai Éva pedig regényekbe illő rítust alakított ki, hogy minden nap emlékezzen és emlékeztessen halott szerelmesére. Latinovits halála után minden egyes nap gyertyát gyújtott, az üszkös gyufaszálakat pedig hatalmas üvegkehelyben őrizte. Több ezer fellobbantott gyertyaláng és gyufa tanúságul a halhatatlan szenvedélynek…

Dal egy különös táncról
They dance alone Sting egy dala 1987-ből. Azokról az asszonyokról szól, akik halott férjeik, fiaik képével táncoltak az utcán, hogy így tiltakozzanak a chilei Pinochet-rezsim terrorja ellen… És táncolnak máshol is a halottakért, az emlékezésért – halottakkal. Madagaszkáron. A szigeten 5-7 évente kinyitják a sírokat, kiemelik a lepelbe burkolt holttesteket, és a néha több száz fős család táncol, táncol a halottakkal. Van eszem-iszom, mulatság, miközben az élők szembesülnek saját mulandóságukkal, sőt, a gyerekeknek is „bemutatják” őseiket, így teremtve folytonosságot a nemzedékek között. Végül, ha lemegy a nap, új leplet kapnak a holtak, és megpihenhetnek a következő táncig…

A bűntudat gyertyái
Ha Velencében jár, és esti séta közben gyönyörködik az itáliai város szépségeiben, a Szent Márk-bazilika boltíve alatt különös dologra lehet figyelmes: két szál vörös gyertya világít ott estéről estére. A két gyertyaláng a velenceiek fel nem oldható, évszázados bűntudatának és bocsánatért esengésének jelképe. 1507-ben egy velencei pékmester halottat talált az utcán. A tettest nem találták, így a péket kínoztatták halálra a város elöljárói. Utóbb bebizonyosodott, hogy a mester ártatlanul halt meg. Azóta ég a két gyertya a pékért az árkádok alatt…

Halotti kalács
A görög katolikusok halotti szertartásai még a közelmúltban is sok mindenben eltértek az általánosan ismert magyarországi rítusoktól. A halott búcsúztatásának, temetésének, a rá való emlékezésnek a hagyományai között rendre felbukkan például a halotti kalács és a beléje szúrt gyertyák szerepe. Máriapócson vagy Hajdúdorogon is, a gyertyákkal tűzdelt kalácsot a szertartás után emelgetni kezdik a hívek, miközben mindenki igyekszik megérinteni, így kívánva részesülni a közös felajánlásban…

Semmi gyertya és vadszőlő
A zsidó temetők megjelenésükben egészen mások, mint a nem zsidó szent helyek. A burjánzó növényzetet például nem nyesik vissza, a buja vadszőlő és borostyán meghagyása az élők tisztelettétele a halottak felé. A sírokat nem virág (az élet szimbóluma) vagy gyertya, mécses díszíti; a látogatók egy-egy követ (az állandóság jelképe) helyeznek a sírkövekre elhunyt szeretteikre emlékezve. A zsidó sírok mellett levelet is lehet hagyni, ha kérésünk lenne a halotthoz. A haláleset után egy évvel a család egy teljes napon át gyertyát éget a halott tiszteletére; ahány halottja van a családnak, annyi napon át ég a gyertya a következő esztendőben…

A téma
…örök. A világ számtalan maradandó művészeti értéke, halhatatlan szépsége fogant a halállal való szembesülés vagy az arról való gondolkodás ihletettségében. Szophoklész foglalta drámájába az ősi, íratlan, de mindenek fölött álló, egyetemes törvényt: a halottat el kell temetni, a végtisztesség minden embernek jár… A piramisok uralkodók síremlékei, a Tádzs Mahal egy feledhetetlen szerelem emlékműve… Versek, szobrok, zeneművek, festmények millió – mind a halál jegyében… Memento mori. Gyertyák, mécsesek, és az emberi lét megválaszolatlan kérdése.